جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

یادی از دکتر فریدون آدمیت

  پیش نوشت :

  این از دسترس خارج شدن همیشه چیز بدی نیست چه بسا گاهی هم لازم است تا بدانیم به چه چیزهایی دلبستگی داریم و اصولا چرا داریم!؟ البته از آن طرف قضیه هم نباید به خاطر اختلال در سرویس دهی (به دلیل رایگان بودن چنین خدماتی) از کسی طلبکار شد. در هر صورت امکان دسترسی مجدد کم و بیش فراهم شد.

   


   

  برای کسانی که با آثار و کارهای مرحوم فریدون آدمیت آشنایی دارند قطعا مطالب زیر (که همگی از همین یک وجب خاک اینترنت برداشته شده اند!) چیز تازه ای برایشان ندارد و توصیه می کنیم وقت خودشان را برای تکرار مکررات قرار ندهند اما اگر مراجعه کنندگان محترم تا به امروز بنا به دلایلی با ایشان آشنا نشده اند برای شروع مطالب زیر را ملاحظه بفرمایند :

  فریدون آدمیت (۱۳۸۷-۱۲۹۹)، تاریخ‌نگار معاصر ایران، نویسنده آثار بسیاری درباره مشروطیت و روشنفکران مشروطه و کارمند عالی رتبه وزارت امور خارجه بود. روش او در تاریخ‌نگاری به گفته خودش، تاریخ‌نگاری تحلیلی-انتقادی بود. فریدون آدمیت، فرزند عباسقلی خان قزوینی در سال ۱۲۹۹ ه‍ ش در تهران متولد شد. او بعد از تحصیلات ابتدایی به دارالفنون رفت و تا کلاس پنجم در دارالفنون به ادامه تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۱۸ کلاس پنجم را به اتمام رساند و سه ماه بعد امتحان نهایی مدرسه متوسطه را پشت سر گذاشت. او در سال ۱۳۱۸ ش به خدمت وزارت پست و تلگراف درآمد و سال بعد به وزارت خارجه رفت. پس از آن به دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران راه یافت و در سال ۱۳۲۱ فارغ‌التحصیل شد. وی پایان‌نامه‌اش را درباره زندگی و اقدامات سیاسی امیرکبیر نوشت که دو سال بعد (سال ۱۳۲۳) با عنوان «امیرکبیر و ایران» با مقدمه استادش دکتر محمود محمود به چاپ رسید.

  او بعدها در سال ۱۳۳۰ خورشیدی برای ماموریتی پنج‌ساله به سفارت ایران در لندن اعزام شد و در همین فرصت به تحصیل پرداخت و در ۱۳۲۸ در رشته تاریخ دیپلماسی و حقوق بین‌الملل از دانشگاه لندن، دکترا دریافت کرد. رساله دکتری او روابط دیپلماتیک ایران با انگلیس، روسیه و ترکیه عثمانی ۱۸۱۵-۱۸۳۰ بود. آدمیت در سال ۱۳۳۰ به عنوان جوان‌ترین سفیر ایران در سازمان ملل معرفی شد. وی بر اثر شدت یافتن بیماری گوارشی و تنفسی که مدت‌ها به آن ابتلا داشت از چند هفته قبل از مرگ در بیمارستان تهران کلینیک بستری بود و بعدازظهر دهم فروردین سال ۱۳۸۷ در سن ۸۷ سالگی در همین بیمارستان درگذشت.


  این مطلب تا کنون 31 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 6 تير 1394
  منبع
  برچسب ها : فریدون ,آدمیت ,تهران ,همین ,وزارت ,فریدون آدمیت ,تحصیل پرداخت ,کلاس پنجم ,
  یادی از دکتر فریدون آدمیت

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 8 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر